Новости

Житарице у исхрани деце

Правилна исхрана је кључна за одржавање здравља и добробити деце.

Угљени хидрати су главни извор енергије и треба их унети кроз различите изворе намирница као што су  житарице ,  воће и поврће .Најздравији угљени хидрати јесу сложени угљени који се налазе у житарицама  и представљају погонско гориво за тело . Житарице су један од најбољих извора лако и брзо доступне енергије. Оне  чине управо основ уравнотеженог јеловника, тј . базу пирамиде .

Жита­ри­це се уводе у исхрану детета у најранијем узрасту у облику житних каша,а након навршене прве године живота препоручује се и разноврстан одабир житарица целог зрна. На тај начин дететова исхрана обогаћује се додатним нутријентима: угљеним хидратима, биљним беланчевинама и минералима које се налазе у опни зрна. Житарице целог зрна су богат извор нутритивних влакана, за које се добро зна да су кључни фактор регулације варења и добар извор витамина Б-групе. Управо је из тог разлога  житарицама целог зрна намењена скоро четвртина тањира,  уобичајеног оброка.

 Уколико се дају за доручак   довољно ће попунити резерве енергије и тако утицати на расположење,јер заправо такав оброк је богат сложеним угљеним хидратима а сиромашан мастима. Житарице целог зрна се могу дати и у виду  млечне ужине или каше.

Житарице   као што су кукуруз, пиринач, пшеница, јечам, раж, овас ,просо и хељда су  најчешћи извор  здравих угљених хидрата у дечјој исхрани.

ПИРИНАЧ – је прва житна кашица која се уводи у исхрану одојчета . Не садржи глутен, па се користи и у исхрани деце преосетљиве  на глутен .

Међутим, интегрални пиринач је једна од најхранљивијих житарица. Има низак садржај масти, али велике количине протеина и витамина Б, фосфора, цинка и магнезијума.Деца најчешће конзумирају сутлијаш са циметом  , сутлијаш са сувим грожђем.

ОВАС је једна  од нутритивно најкомплетнијих житарица. Овас је житарица која садржи највише протеина који потпомажу раст и развој ткива у организму.Сматра се да је добар извор растворног влакна бетаглукана који ствара слуз,и тако побољшава његову сварљивост а  смањује  и ниво  холестерола у крви.   Овас садржи скроб који стабилизује ниво глукозе (шећера) у крви , јер се споро апсорбују у организму.Овсена слуз се користи као болесничка храна за одојчад, малу децу и све који имају осетљив желудац .Осим тога, садржи витамине Б групе  који утиче на правилан развој и добро функционисање нервног система,  витамин Е, бакар, гвожђе, цинк, магнезијум и фосфор, јод . Такође има  есенцијалну амино киселину која стимулише јетру да ствара лецитин. Нерастворљива влакна олакшавају покретљивост црева те тиме доприносе и редовном пражњенју црева.Овас садржи фитоестроген лигнанс који има антиканцерогено дејство . Овас је добар извор омега 6 масних киселина.Садржи одређене количине калцијума . Деци су најпознатије овсене пахуљице , али га треба понудити и у облику куваног целог зрна. 

Овсене пахуљице у млеку.

Потребно је: 

1/2шоља овсених пахуљица

1 шоља млека

1 кашика  сувог грожђа

1 кашика сецканих лешника

Припрема: Помешати све састојке осим цимета, па загрејати до кључања, поклопити и кувати 10 минута. Кад буде готово, посути циметом, додати семе голице , сунцокрета , суво или свеже воће.

ПРОСО  – је  највећи је извор гвожђа од свих житарица. Не садржи глутен.  Добар је извор цинка. потребан за метаболизам протеина, масти и угљених хидрата,и очување имунитета.Одличан је извор магнезијума, који побољшава тонус мишића и нервни систем.Богат је дијеталним влакнима те тако помаже у борби против затвора..Садржи витамине Б групе, као што су витамин Б1 (побољшава менталну активност, координацију тела, утиче на отклањање умора и депресије), фолна киселина-витамин Б9 (спречава анемију, побољшава стање коже, а неопходан је током трудноће), витамин Б6 (побољшава стање имуног, нервног и хормоналног система) и витамин Б2 (има антиоксидативно дејство на ћелије).Добар је извор фосфора – неопходан за формирање и развој костију и зуба те утиче на меморију.Просо садржи и калцијум.

Припрема :     Две до три шоље   воде загрејати до кључања па додати шољу добро опраног проса. Поклопити, смањити температуру и  кувати 15-20  минута.  Склонити са ватре и оставити тако још 20 минута.По жељи га даље сервирати: као кашу за доручак (уз млеко, мед и цимет), као додатак салатама или уместо резанаца у чорбама.,надев за пуњену паприку.

Сутлијаш од проса :

Потребно:

1 шоља проса

4 шоље воде

1 шоља млека

2 кашике меда

Припрема:
Опрани просо укувати у кључалу воду. Када набубри, додати млеко, суво грожђе, орахе и мед.


Просо је идеална замена за пиринач.  Може се и самлети зрно и добити брашно које се даље може комбиновати са другим врстама и користити за питу, проју качамак.

ХЕЉДА – житарица троугластог семена  без глутена.Добра је замена за пшеницу код деце преосетљиве  на глутен. Хељда има низак гликемијски индекс  па је погодна у исхрани дијабетичара. Семе хељде  се меље и добија брашно које се комбинује са другим врстама брашна и користи за хлеб, пецива, житне каше , качамак . .Хељда је богата протеинима, витаминима Б групе, калцијумом, магнезијумом, фосфором и гвожђем. Одличан  је извор чак осам есенцијалних аминокиселина, влакана, минерала мангана . Хељда садржи и есенцијалну аминокиселину лизин, значајну за раст костију и обнављање крви као и рутин супстанцу витамина П. Састојак хељде је и агримин који смањује ризик стерилности. Хељда је лако сварљива и могу је користити лица са поремећеном пробавом. У исхрани се користи ољуштено зрно и брашно.   Брашно хељде је врло укусно и хранљиво. Користи се за припремање хељдине паленте, хлеба и пецива, пита, палачинки, погача,  као и теста за резанце. Хељдино брашно често се користи и као додатак другим врстама брашна. Пецива и палачинке од такве мешавине имају нежну структуру.


Припрема :У шољу хељде додајте две шоље воде и кувајте 15 до 20 минута. Можете је послужити као прилог или као надев за  сарму , пуњену паприку или  мусаку.

  • Палачинке од хељдиног брашна
    • пола шоље хељдиног брашна
    • пола шоље кукурузног брашна
    • две кашике кукурузног гриза
    • пола шоље млека
    • пола шоље воде
    • кашика млевеног ланеног семена
    • две кашике уља
    • четвртина кашичице соли
  • Припрема: Помешати  састојке, пећи.

КУКУРУЗ – садржи велику количину скроба, а протеина мање од осталих житарица. Не садржи глутен.  До­бар је из­вор витамина Б и  Ц , фо­ла­та (фол­не ки­се­ли­не), ни­а­ци­на и ти­а­ми­на, као и магнезијума и калијума, али и влакана. Са­држи ма­лу ко­личину на­три­ју­ма и масти, а не са­држи хо­ле­сте­рол. Цело зрно кукуруза  може помоћи у смањењу ризика од хроничних болести срца и дијабетеса типа 2.  Кукуруз садржи лутеин и зеаксантин, два антиоксиданса која су важна за здравље очију.   Кукуруз је врста житарице богата влакнима- помаже у одржавању здраве пробаве тј.  спречава затвор.
По­сто­је мно­ге врсте кукуруза, али су најчешћи жути и бе­ли. Иначе, оба има­ју исту ну­три­тив­ну вред­ност, али је бели мало слађи. Хлеб од кукурузног брашна је врло укусан ,не­ма ела­стичну струк­ту­ру, тј.  ни­је ме­кан као пшенични. Када се кукурузно брашно   ком­би­ну­је са пшеничним брашном по­прав­ља се та груба  струк­ту­ра. Кувани или печени кукуруз је омиљена сезонска посластица или ужина деци. Такође је у исхрани деце заступљен и  као качамак или проја.

ПШЕНИЦА- садржи велику количину протеина, влакана, Б витамина, гвожђа, магнезијума и цинка. Али  садржи и  глутен, па се препоручује обазривост приликом увођења у  исхрану одојчета .Пшенично брашно је основа свих пецива и хлеба .Треба користити интегрално пшенично брашно због садржаја   свих делова зрна, укључујући мекиње, клице и ендосперма који су главни извор витамина Б и дијеталних влакана . Уместо тестенине од белог пшеничног брашна треба чешће користити тестенину од интегралног пшеничног брашна.

 Међутим , децу треба што пре навикавати и на укус куваног целог зрна  пшенице , због садржаја  дијеталних влакана  што може пружити  и бројне здравствене предности и помоћи у одржавању  тежине.

Припрема :Потребно је пшеницу увече потопити у воду.Пред кување је оцедити, сипати другу воду да прелије бар  четири прста изнад пшенице.Кувати на тихој ватри 35-40 мин , да полако ври.
Када је пшеница кувана, поклопити.,оставити да се охлади и набубри.По потреби је можете и самлети па онда  засладити медом ,додати орахе ,  суво грожђе или брусницу. Можете деци понудити и пшеницу у млеку .
Пшеничне клице -су богате витаминима Б комплекса (фолна киселина, тиамин, Б6), витамином Е (моћни антиоксиданс), као и минералима цинком, магнезијумом, те их можемо користити и за  припрему посластица .

ЈЕЧАМ – одличан је извор нерастворних влакана, витамина Б и гвожђа. Садржи глутен,  у знатно мањој мери од пшенице. Житарица која обилује скробом и минералима: калијумом, фосфором, магнезијумом, гвожђем, цинком и селеном. Садржи чак 35 одсто незасићених масних киселина( смањују холестерол у крви.) .Најчешће се  јечмено брашно од целог зрна у комбинацији са пшеничним користи за припрему  хлеба и пецива, али се користи и као додатак у варивима  и салатама.

Припрема: На 1 шољу јечма  ставите 3 шоље воде.  Кувајте око 90 минута.. Најбоље га  користити  за доручак.


РАЖ – житарица  богата влакнима, витамином Е, калцијумом, гвожђем, фосфором и калијумом. Садржај глутена у ражи знатно мањи него у пшеници..Најчешће се користи за припрему хлеба и пецива у комбинацији са пшеничним брашном .Има већу засићујућу моћ од пшенице па се препоручује и особама са дијабетесом.Такође има благо лаксативно дејство –спречава опстипацију.

   Децу треба привикавати од малих ногу на  здраве навике у исхрани и природне укусе а то најбоље  уче од  родитеља.

  Зато је потребно да кувана пшеница белица,,сутлијаш од проса , сутлијаш од интегралног пиринча , кувана зрна  кукуруза, што чешће буде ужина за целу породицу . Овакве оброке можете  засладити медом уз додатак ораха, семена голице , сунцокрета, сусама или сувог или свежег воћа које деца воле и на тај начин их подстакнути да се привикну на здраву ужину. У зависности од узраста деци је довољно 100-150 гр куваних житарица (1 шоља)да  задовоље 20-30% дневних потреба  здравих угљених хидрата.

За  припрему хлеба и пецива користити  брашно од целог зрна житарица без додатка адитива. Правилна припрема житарица може допринети већој искористљивости хранљивих материја и лакшем варењу.

                                                                                     Сарадник за исхрану–нутрициониста дијететичар

                                                                                                       Драгана Божиловић Стојиљковић

                                                                                                                ПУ “Наше дете„ Врање

Повезано…